Bistriška cesta 65
2319 Poljčane
V dneh 25. in 26. septembra je v občini Poljčane potekal mednarodni učni sestanek v okviru projekta BiodiverCity, ki ga sofinancira program URBACT. Dogodka so se udeležili predstavniki iz Madžarske, Italije in Portugalske, ki so spoznavali inovativne rešitve za vključevanje naravnih pristopov v urbano okolje ter izmenjevali primere dobrih praks.
Prvi dan srečanja je potekal na Učnem poligonu v Dolah, kjer je ddr. Ana Vovk predstavila sodobne permakulturne tehnologije, ki jih lahko učinkovito uvajamo v mesta. Občina Poljčane, ki v projektu sodeluje kot partner, je predstavila svoje dosedanje dosežke in načrte za prihodnje aktivnosti. Obiskovalci so nato obiskali Ekološko kmetijo Boštjana Juga, kjer so spoznali Api terapijo in druge metode trajnostnega kmetovanja. Popoldne so sledile diskusije o možnostih prenosa teh dobrih praks v partnerska mesta.
Naslednji dan se je dogajanje preselilo v Razvojni center Poljčane, kjer so predstavniki Zavoda RS za varstvo narave (ZRSVN) spregovorili o pomenu interpretacije narave in značilnosti Dravinjske doline. Predstavljene so bile tudi naravi temelječe rešitve, namenjene blaženju vplivov ekstremnih vremenskih pojavov, kot so poplave in vročinski udari. Razprave so vključevale tudi možnosti implementacije teh rešitev v lokalnem okolju, kjer se Poljčane soočajo predvsem s poplavami in meteornimi vodami.
Eden izmed vrhuncev dogodka je bil tudi ogled šolskega in vrtčevskega vrta OŠ Kajetana Koviča, kjer so učenci predstavili Miyawakijev gozdiček in svoj permakulturni vrt. Po ogledu so udeleženci skupaj zbirali ideje za izboljšanje okolja v občini Poljčane.
Dogodek so s svojimi nastopi popestrili člani Folklornega društva Košuta, za kulinarično razvajanje pa so poskrbela lokalna društva in ponudniki, ki so prispevali lokalno pridelano hrano in med kot darila za udeležence. Tako je projekt BiodiverCity, poleg mednarodnega sodelovanja, ustvaril tudi pozitiven vpliv na lokalno gospodarstvo.